Search
kot i pies

Pies i kot najlepsi towarzysze człowieka

Pies i kot w domu to doborowe towarzystwo, które jest w stanie umilić bądź uprzykrzyć nasze życie. Nie bez powodu brak porozumienia i zgody porównywane jest do stosunków jakie wiążą tych dwóch przedstawicieli udomowionych zwierząt.

Jednak doświadczenie wielbicieli zwierząt pokazuje, że jest możliwa przyjaźń między psem i kotem pod warunkiem, że stworzymy dla tej pary odpowiednie warunki i zrozumiemy ich potrzeby.

Czy pies i kot to odpowiednie towarzystwo w naszym domu?

Każdy z nas wie jak różny jest temperament i charakter psa i kota. Pozornie spokojny kot, który przez większość czasu szuka samotności i tylko przez chwilę czuli się do swojego właściciela często potrafi pokazać  prawdziwe pazurki w obronie swojego terytorium za jakie uważa nasz dom.

Pies, niezwykle towarzyskie stworzenie, które staje się nieszczęśliwe w obliczu samotności na widok kota wzmaga swój instynkt łowiecki i nie ustaje w pogoni za nim.

Jednak odpowiednie poprowadzenie obu zwierząt może sprawić, że nie tylko będą tolerować się i dzielić terytorium naszego domu, ale może między nimi narodzić się nawet prawdziwa przyjaźń i zainteresowanie.

Jak sprawić żeby nasze zwierzęta nie żyły jak przysłowiowy pies z kotem?

Zanim w naszym domu pojawi się pies i kot warto wcześniej doprowadzić do ich spotkania i sprawdzić jak zareagują na swoją obecność. Jeżeli wybrany do adopcji pies nie będzie atakował kota, a kot zaakceptuje towarzystwo psa, możemy mieć świadomość, że z czasem w miarę wspólnego życia nie tylko będą żyć w zgodzie, ale się zaprzyjaźnią.

W sytuacji gdy nasz dom zdominował już pies warto przygarnąć małego kotka. Domowy rozbójnik potraktuje go jak małego szczeniaka, otoczy opieką i w pełni zaakceptuje.

Natomiast gdy chcemy przygarnąć psa, a w naszym domu już zadomowił się kocur koniecznie trzeba sprawdzić jak potencjalnie nowy członek rodziny zachowuje się w obecności innych zwierząt i czy jest w stanie żyć w towarzystwie kota nie traktując go jako zabawki ani przedmiotu łowów. Gdy już zdecydujemy się, by zamieszkał z nami pies i kot trzeba zapewnić im odpowiednie warunki bytowe. Przede wszystkim musimy zadbać o przygotowanie im własnych misek i legowisk. W ten sposób zapewnimy im bezpieczeństwo i ograniczymy do minimum sytuacje sprzyjające zwierzęcym awanturom.

Zanim w naszym domu pojawi się pies i kot warto skorzystać z fachowej pomocy specjalistów w zakresie zwierzęcych zachowań, którzy pomogą nam w procesie asymilacyjnym.

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie http://www.naszefutrzaki.pl, jednego z najlepszych serwisów poświęconym zwierzętom i poradom dotyczącym zdrowia i wychowania naszych pupili. Znajdziemy na nim również wiele ciekawostek ze świata psów i kotów.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *